Dzieje parafii i miejscowości Kosztowy

Najstarsza wzmianka o Kosztowach pochodzi z 1391 roku, kiedy to książę opawsko-raciborski podarował ją wraz z Chełmem i Imieliniem biskupom krakowskim.
W XV wieku Kosztowy były niewielką wsią, osadzoną na prawie niemieckim, którą wspomina Jan Długosz w swojej kronice. W swoje historii Kosztowy były właczane pod różne panowania mi. przyłączono je do Prus, do Księstwa Warszawskiego. Po zjednoczeniu Niemiec Kosztowy stały się częścia nowego państwa, a nazwa została zmieniona na Kostowy.
W granicach państwa polskiego Kosztowy znalazły się dopiero w 1922 roku.
Od 1973 roku Kosztowy były samodzielną gminą, która do 1954 roku należała do powiatu pszczyńskiego, a od 1954 do 1973 do powiatu tyskiego. W 1973 roku Kosztowy włączono na trzy lata do miasta Wesoła Śląska. Następnie po kolejnych zmianach administracyjnych państwa Kosztowy staja się dzielnicą miasta Mysłowice, gdzie pozostają do dnia dzisiejszego.

Kosztowy oraz sąsiednie Krasowy związane były pierwotnie z parafią Lędziny, następnie częściowo z Chełmem i Dziećkowicami. Równolegle starania obu wsi o kościół spowodowały utworzenie 19.11.1918 roku wspólnego dla Kosztów i Krasów tymczasowego kościoła adaptowanego z restauracji. Po wybudowaniu i poświeceniu w 1919 roku nowego kościoła w Krasowach, część Kosztów przyłączono do utworzonej 4.11.1919 roku kuracji w Krasowach, gdzie 1.08.1925 roku erygowano parafię.

Po bardzo dynamicznej rozbudowie Kosztów, w 1976 roku utworzono w części miejscowości przynależnej do parafii Dziećkowice placówkę duszpasterską pw. Matki Bożej Częstochowskiej.

Pod koniec 1980 roku uzyskano zezwolenie na budowę kościoła. Budowę prowadził ks. proboszcz Jan Michalski.

W dniu 23.12.1982 roku poświęcona została tymczasowa kaplica, która znajdowała się w pomieszczeniach przeznaczonych na salki katechetyczne. W roku 1986 przy parafii utworzono cmentarz.

Parafię erygowano 22.03.1981 roku. Poświęcenia nowego kościoła dokonał 24.08.1992 arcybiskup metropolita katowicki Damian Zimoń.

Projektantem kościoła był inż. arch. Stanisław Kwaśniewicz, konstruktorem inż. Franciszek Klimek. Rzeźby są dziełem artysty plastyka Zygmunta Brachmańskiego.

Proboszczowie parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Kosztowach:

ks. proboszcz Arkadiusz Janyga, 1976 – 1980
ks. proboszcz Jan Michalski, 1981 – 2009
ks. proboszcz Andrzej Słabkowski, 2009 – 2015
ks. proboszcz Jan Emanuel Sołtysik, 2015 - nadal.